Vincent van Gogh, Slunečnice, 1888
Hostinec u Modrého lva

pohled ze směru od Mendlova náměstí, rok 1906:

 

Toto místo má svoji staletou tradici, která sahá až do počátku vzniku Brna a v historii našeho města mu tedy patří pevné místo. Na fotografii vidíte tři ulice Křížová, Křídlovická a zleva přicházející Václavská, na jejich stával hostinec o němž je řeč hostinec "U modrého lva". Dodnes stojí jen dům, jehož nároží vyčnívá na levém okraji snímku.

Do doby než byl postaven most přes Svratku sloužil formanům a kupcům k odpočinku po namáhavém brodění hostinec U modrého lva. Hospoda i po postavení mostu nadále kupcům sloužila. Zájezdní hostinec U modrého lva poskytoval i přípřež do kopce na Pekařské (do Brna se z tohoto směru jezdilo Brněnskou branou na dnešním Šilingrově náměstí). Roku 1934 byla jeho budova zbourána.

Zhruba v okolí dnešního mostu přes řeku Svratku byl brod, k němuž se zbíhaly dálkové obchodní cesty mezinárodního významu. V první polovině 14. století byl pro svůj význam brod nahrazen tzv. Dlouhým mostem. Most byl zatím dřevěný a bylo nutné jej proto často opravovat, jak o tom svědčí zápisy městských knih. Nakonec byl v roce 1372 dřevěný most nahrazen mostem kamenným. Péče města o most dokládá jak byl pro Brno důležitý.

Za brodem na dnešní Křížové stávala kaple sv. Prokopa. První zmínkou o ní jsou městská privilegia z roku 1243, ve kterých je uváděna. Za svoji existenci několikrát změnila majitele, naposledy v roce 1782, kdy byla prodána. O dva roky později byla zbořena a i hřbitov, který ji obklopoval byl zrušen.

Na Křídlovické ulici stával do roku 1934 dům knížete Alexandra Ypsilantiho. Tento moldavský kníže byl zajat za rakousko - turecké války a v roce 1788 byl nucen se tu usadit. Jeho nedobrovolný pobyt připomínala socha sedícího Turka nad vstupním portálem a traduje se o něm pověst.

Zpět

Home | Slavneobrazy.cz | copyright 2005 Petr Pakosta |