Vincent van Gogh, Slunečnice, 1888
Dominikánské náměstí

pohled na Rybný trh směrem k Veselé ulici, vlevo je Nová radnice, rok 1904:

 

V minulých dobách bývalo dominantním místem obchodu tržiště. Pro každou komoditu často vznikaly specializované trhy (dodnes se v Brně některé takové názvy zachovaly - Obilní trh, Zelný trh). Jedním z těchto specializovaných trhů bylo i Dominikánské náměstí, které bývalo po léta Rybným trhem. V krámcích pod terasou kostela sv. Michala se prodávalo maso a slanečci a na náměstí ostatní masné produkty. Trhovci z tohoto náměstí zmizeli až ve 20. století a náměstí dnes slouží už jen jako parkoviště.

Kostel sv. Michala a budovy dominikánského kláštera vymezily tvar tohoto náměstí. Dominikánský klášter byl dostavěn v roce 1238. Stával v blízkosti hradeb, které okolo náměstí procházely (na Husově 10 se dodnes dají najít zbytky hradební zdi).

Kapli na pravé straně archivního snímku založil roce 1297 král Václav II. Za Jana Lucemburského připadla i se sousedním domem klášteru cisterciaček a v jejich majetku dům zůstal až do josefínských reforem, kdy se z něj stala kasárna. Samotná kaple byla v roce 1908 na příkaz městské správy zbořena, prý proto aby uvolnila výhled na Novou radnici. Stalo se tak i přes protesty památkářů, kteří se snažili cennou kapli zachránit. Tehdejší radnice si ale bohužel prosadila svou.

Zpět

Home | Slavneobrazy.cz | copyright 2005 Petr Pakosta |